Vikipedi:İş birliği projesi - Vikipedi

Good Article collaboration.svg


İş birliği projesi

"Birlikten kuvvet doğar"

İş birliği projesi, Vikipedi topluluğunun her hafta belli bir konu üzerinde iş birliği yaparak çalışmasından meydana gelen bir projedir. Her haftanın ilk günü başlayan proje, haftanın son gününde tamamlanır ve proje kapsamında yapılan katkılar, proje sorumluları tarafından değerlendirilerek puanlanır. Yapılan puanlamalar sonucunda kullanıcılar, haftalık ve yıllık olarak Vikipedi içerisinde çeşitli ödüllerin sahibi olurlar ve bu ödüllerle yıllık bir ödül koleksiyonu oluştururlar.

İş birliği projesine katılmak için kullanıcı adınızı katılımcılar ve sıralama kısmına, proje kapsamında yaptığınız değişiklikleri de katkı sayfanıza eklemek yeterli olacaktır. Projeyle ilgili herhangi bir konuda yardım isteyen kullanıcılar, tartışma sayfasına veya proje sorumlularının (Anerka, Vikipolimer ve LostMyMind) mesaj sayfasına mesaj bırakabilirler. Diğer taraftan, siz de ilerisi için proje önerebilir ya da öneriler için görüş belirtebilirsiniz.

Barnstar of Diligence Hires.svg Ödüller (kazananlar) Human-applications-office.svg Haftalık maraton GA candidate.svg Bir proje önerin! Gnome-applications-office.svg Arşiv
%7.3
İlerleme: 22/300 madde

Maddelerde gezinirken ilginç bilgilere denk gelenler; buradaki aylık projeye de katılmayı unutmayın.

2022'nin 38. hafta İş Birliği Projesi: Anlam ayrımı sayfalarına verilen bağlantıların temizliği

Bu iş birliği projesi, 19 Eylül 2022 günü saat 02:59'da (TSİ) başlayacak ve 26 Eylül 2022 günü saat 02:59'da (TSİ) bitecektir.

Projenin amacı ve hedefi

  • Anlam ayrımı sayfalarına iç bağlantı veren maddelerde, maddede kastedilen asıl maddeye iç bağlantı verilerek anlam ayrımı bağlantılarının temizlenmesi

Listeler

Kolaylık

Anlam ayrımı bağlantılarını renklendirerek kolayca bulmak için Tercihler bölümünden ayarlama yapabilirsiniz.

  • "Tercihler -> Küçük araçlar -> Görünüm seçenekleri" altında yer alan "Anlam ayrımı sayfalarına verilen bağlantıları turuncu göster" kutucuğunu

ve/veya

  • "Tercihler -> Küçük araçlar -> Bilgilendirmeler" altında yer alan "Bağlantı Kontrolü, sayfalardaki bağlantıları kontrol ederek anlam ayrımı ve yönlendirme sayfalarına giden bağlantıları bulan bir araçtır." kutucuğunu

işaretleyebilirsiniz.

Puanlama

  • Maddeyi anlam ayrımı sayfalarına verilen bağlantılardan kurtarma: 10 puan

Maddeyi anlam ayrımı sayfalarına verilen bağlantılardan kurtarmak için bu bağlantıları metinde kastedilen maddeyle değiştirmeniz gerekmektedir, puanlama için maddedeki tüm anlam ayrımı yönlendirmelerinin temizlenmiş olması gerekir. Bu durumun istisnaları, yani bağlantının kalmasını gerektiren durumlar aşağıdadır:

  • İlgili maddeden verilen bağlantı {{diğer anlamı}} ve {{diğer anlamı2}} gibi belirsizlik giderme ya da ilknot şablonlarıyla gerçekten anlam ayrımı sayfasına yönlendirme yapılmak amacıyla verildiyse kaldırılmamalıdır. Örnekler; Tavla maddesinden Tavla anlam ayrımına verilen bağlantı ya da Roman maddesinden Roman anlam ayrımına verilen bağlantı.
Yeni katılımcılar
  • Daha önce hiçbir projeye katılım gerçekleştirmemiş olan kullanıcılar, ilk katılımlarına özel olarak 10 katılım puanı ile ödüllendirilecektir.

Özel ödüller

Projeyi ilk beş sırada tamamlayan kullanıcılar Düzenleme Yıldızı ödülünün de sahibi olacaktır.

Katılımcılar ve sıralama

 Not: Lütfen kullanıcı adınızı eklemek dışında tabloya müdahale etmeyiniz. Puanlama ve sayı takipleri sorumlular tarafından yapılacaktır.
Aşağıdaki tabloya kendi kullanıcı adınızı ekleyerek projeye katılım gerçekleştirebilirsiniz.