Duck and Cover (film) - Vikipedi

Eğil ve Siper Al
Duck and Cover
Duck and Cover posteri
Yönetmen Anthony Rizzo
Senarist Raymond J. Mauer
Dağıtıcı Archer Productions
Yapım yılı 1952
Süre 9 dakika 14 saniye
Ülke ABD
Dil İngilizce

Duck and Cover (Türkçe: Eğil ve Siper Al), 1951 ABD yapımı, sivil savunma konulu film. Soğuk Savaş yıllarında halkı nükleer saldırılara karşı koruma çabaları sonucunda ortaya çıkan ABD'nin "Eğil ve Siper Al" bilinçlendirme kampanyası çevçevesinde çevrilmiştir.

Sovyetler'in ilk nükleer testlerinin ardından çekildi ve 1952'de gösterime girdi. Senaryosu Raymond J. Mauer tarafından yazılan, Archer Productions şirketinden Anthony Rizzo tarafından yönetilen film, Astoria, New York'taki okul çocuklarının yardımıyla çevrildi.

ABD hükûmeti tarafından Archer Productions ile yapılan anlaşma sonucu çevrildi. Film günümüzde kamu malı sayılmaktadır. İnternetten ücretsiz olarak indirilebilir.

Duck and Cover, 2004 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik açıdan önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.[1]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Duck and Cover

Yaklaşık 10 dakika uzunluktaki film, bir çizgi animasyonla başlar. İnsana benzer bir kaplumbağa olan Bert yolda yürümektedir. Bir yandan koronun söylediği Duck and Cover şarkısı duyulur:

Orijinal sözleriyle
There was a turtle by the name of Bert
and Bert the turtle was very alert;
when danger threatened him he never got hurt
he knew just what to do...
He'd duck! (nefesini tutar)
And cover!
Duck! (nefesini tutar)
And cover! (erkek sesi) He did what we all must learn to do
(erkek) You (kadın sesi) And you (erkek) And you (daha kalın erkek sesi) And you!'
(patlama, nefesini tutar) Duck, and cover!'

Türkçe çevirisi
Bert adında bir kaplumbağa vardı
Ve kaplumbağa Bert hep tetikteydi;
Bir tehlike olduğu zaman ona hiçbir şey olmazdı
O sadece ne yapması gerektiğini biliyordu...
Eğilir! (nefesini tutar)
Ve siper alırdı!
Eğil! (nefesini tutar)
Ve siper al! (erkek sesi) O, hepimizin bilmesi gereken şeyleri yaptı
(erkek) Sen (kadın sesi) Ve sen (erkek) Ve sen (daha kalın erkek sesi) Ve sen!'
(patlama, nefesini tutar) Eğil ve siper al!'

Elindeki sicimde dinamit lokumu asılı olan bir maymun Bert'e saldırır. Bert son anda kabuğunun içine girer, dinamit patlayarak maymunu ve üzerinde durduğu ağacı havaya uçurur. Ancak Bert kurtulur, çünkü eğilmiş ve siper almıştır.

Bundan sonra film gerçek çekimlere döner, bir spiker çocuklara atom bombası patlaması gördüklerinde ne yapmaları gerektiğini anlatır. Filmin devamında nükleer patlamalarda yatar durumda olmanın daha güvenli olduğu anlatılır, nükleer bir savaşta hayatta kalmak için çeşitli taktikler verilir.

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin aslında çocukları Sovyetler Birliği'nden korkutmak için çevrildiği iddia edildi.[2] Filmde gösterilen taktiklerin nükleer silahlara karşı gerçekten koruma sağlamadığı öne sürüldü. Buna karşılık, nükleer bir patlamanın merkezinde bu taktikler işe yaramasa da uzağında ısıl radyasyona ve havada uçan cam parçalarına karşı koruma sağlayacağı söylendi.[3]

Filmde nükleer patlama sırasında piknik yapmakta olan bir ailenin üstlerini gazete kâğıtlarıyla örtmesi komik olacak ölçüde faydasız bulunduğu için eleştirilmiştir. Buna karşın, gazete kağıdının alfa radyasyonuna karşı işe yarayacağı söylenmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "National Film Registry" (İngilizce). en.wikipedia.org. 14 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2009. 
  2. ^ "Duck and Cover: A Propaganda Film for Red Scare Youngsters?". 15 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mart 2009. 
  3. ^ "The good news about nuclear destruction". 6 Kasım 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mart 2009.