Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2022 – Wikipedia, wolna encyklopedia

18. Mistrzostwa Świata
w Lekkoatletyce
2019 2023
Ilustracja
Data

15–24 lipca 2022

Gospodarz

Oregon

Miejscowość

Eugene i Portland

Stadion

Hayward Field

Organizator

World Athletics

Liczba konkurencji

49

Liczba zawodników

1972

Liczba reprezentacji

192

Strona internetowa

18. Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne, które odbyły się w stanie Oregon, w miastach Eugene i Portland[1], na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych[2] pomiędzy 15 a 24 lipca 2022 roku[1].

Pierwotnie mistrzostwa miały zostać rozegrane od 8 do 15 sierpnia 2021 roku[3]. W związku z pandemią COVID-19 w marcu 2020 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował o przeniesieniu Igrzysk XXXII Olimpiady w Tokio na lato 2021[4]. Ta decyzja wywołała spekulacje o możliwej zmianie terminu lekkoatletycznych mistrzostw świata[3]. Ostatecznie 8 kwietnia 2020 roku World Athletics potwierdziło, że zawody będą rozegrane pomiędzy 15 i 24 lipca 2022 roku[5].

Wybór organizatora[edytuj | edytuj kod]

Organizatora mistrzostw Rada Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) wybrała 16 kwietnia 2015 podczas posiedzenia w Pekinie[6]. Eugene było kandydatem do organizacji lekkoatletycznych mistrzostw świata w roku 2019 jednak jesienią 2014 przegrało walkę ze stolicą Kataru Ad-Dauhą[7][8].

Decyzja Rady IAAF z kwietnia 2015 wzbudziła wiele kontrowersji ponieważ nie został przeprowadzony oficjalny proces wyboru gospodarza (termin składania aplikacji kandydatów wyznaczony był dopiero na rok 2016)[2].

Wśród miast, które chciały ubiegać się o organizację zawodów, ale w związku z decyzją władz IAAF nie podjęły się tej roli, był m.in. Göteborg[9].

Program[edytuj | edytuj kod]

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[10]:

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Data → 15 lipca 16 lipca 17 lipca 18 lipca 19 lipca 20 lipca 21 lipca 22 lipca 23 lipca 24 lipca
Konkurencja ↓ R P R P R P R P R P R P R P R P R P R P
Bieg na 100 m Q H ½ F
Bieg na 200 m H ½ F
Bieg na 400 m H ½ F
Bieg na 800 m H ½ F
Bieg na 1500 m H ½ F
Bieg na 5000 m H F
Bieg na 10 000 m F
Maraton F
Bieg na 110 m przez płotki H ½ F
Bieg na 400 m przez płotki H ½ F
Bieg na 3000 m z przeszkodami H F
Sztafeta 4 × 100 m H F
Sztafeta 4 × 400 m H F
Chód na 20 km F
Chód na 35 km F
Skok w dal Q F
Trójskok Q F
Skok wzwyż Q F
Skok o tyczce Q F
Pchnięcie kulą Q F
Rzut dyskiem Q F
Rzut młotem Q F
Rzut oszczepem Q F
Dziesięciobój F

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Data → 15 lipca 16 lipca 17 lipca 18 lipca 19 lipca 20 lipca 21 lipca 22 lipca 23 lipca 24 lipca
Konkurencja ↓ R P R P R P R P R P R P R P R P R P R P
Bieg na 100 m H ½ F
Bieg na 200 m H ½ F
Bieg na 400 m H ½ F
Bieg na 800 m H ½ F
Bieg na 1500 m H ½ F
Bieg na 5000 m H F
Bieg na 10 000 m F
Maraton F
Bieg na 100 m przez płotki H ½ F
Bieg na 400 m przez płotki H ½ F
Bieg na 3000 m z przeszkodami H F
Sztafeta 4 × 100 m H F
Sztafeta 4 × 400 m H F
Chód na 20 km F
Chód na 35 km F
Skok w dal Q F
Trójskok Q F
Skok wzwyż Q F
Skok o tyczce Q F
Pchnięcie kulą Q F
Rzut dyskiem Q F
Rzut młotem Q F
Rzut oszczepem Q F
Siedmiobój F

Mieszane[edytuj | edytuj kod]

Data → 15 lipca 16 lipca 17 lipca 18 lipca 19 lipca 20 lipca 21 lipca 22 lipca 23 lipca 24 lipca
Konkurencja ↓ R P R P R P R P P P R P R P R P R P R P
Sztafeta 4 × 400 m H F
legenda
Q Kwalifikacje H Eliminacje ½ Półfinały F Finał
R = sesja poranna, P = sesja popołudniowa

Rezultaty[edytuj | edytuj kod]

WR (world record)rekord świata | CR (championship record)rekord mistrzostw świata | NR (national record) – rekord kraju | AR (area record) – rekord kontynentu
WL (world leading) – najlepszy wynik na listach światowych w sezonie 2022 | PB (personal best) – rekord życiowy | SB (season's best) – najlepszy wynik w sezonie

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Gold medal world centered-2.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal world centered-2.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal world centered-2.svg 3. miejsce Rezultat Źródło
Bieg na 100 m
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Fred Kerley 9,86 Stany Zjednoczone Marvin Bracy 9,88 Stany Zjednoczone Trayvon Bromell 9,88 [11]
Bieg na 200 m
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Noah Lyles 19,31 WL NR Stany Zjednoczone Kenneth Bednarek 19,77 SB Stany Zjednoczone Erriyon Knighton 19,80 [12]
Bieg na 400 m
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Michael Norman 44,29 Grenada Kirani James 44,48 Wielka Brytania Matthew Hudson-Smith 44,66 [13]
Bieg na 800 m
(szczegóły)
Kenia Emmanuel Korir 1:43,71 SB Algieria Dżamal Sadżati 1:44,14 Kanada Marco Arop 1:44,28 [14]
Bieg na 1500 m
(szczegóły)
Wielka Brytania Jake Wightman 3:29,23 WL PB Norwegia Jakob Ingebrigtsen 3:29,47 SB Hiszpania Mohamed Katir 3:29,90 SB [15]
Bieg na 5000 m
(szczegóły)
Norwegia Jakob Ingebrigtsen 13:09,24 Kenia Jacob Krop 13:09,98 Uganda Oscar Chelimo 13:10,20 SB [16]
Bieg na 10 000 m
(szczegóły)
Uganda Joshua Cheptegei 27:27,43 SB Kenia Stanley Waithaka Mburu 27:27,90 SB Uganda Jacob Kiplimo 27:27,97 SB [17]
Maraton
(szczegóły)
Etiopia Tamirat Tola 2:05:36 CR Etiopia Mosinet Geremew 2:06:44 Belgia Bashir Abdi 2:06:48 [18]
Bieg na 110 m przez płotki
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Grant Holloway 13,03 Stany Zjednoczone Trey Cunningham 13,08 Hiszpania Asier Martínez 13,17 PB [19]
Bieg na 400 m przez płotki
(szczegóły)
Brazylia Alison dos Santos 46,29 CR WL AR Stany Zjednoczone Rai Benjamin 46,89 SB Stany Zjednoczone Trevor Bassitt 47,39 PB [20]
Bieg na 3000 m z przeszkodami
(szczegóły)
Maroko Soufiane El Bakkali 8:25,13 Etiopia Lamecha Girma 8:26,01 Kenia Conseslus Kipruto 8:27,92 [21]
Sztafeta 4 × 100 m
(szczegóły)
 Kanada
Aaron Brown
Jerome Blake
Brendon Rodney
Andre De Grasse
37,48 WL NR  Stany Zjednoczone
Christian Coleman
Noah Lyles
Elijah Hall
Marvin Bracy
37,55 SB  Wielka Brytania
Jona Efoloko
Zharnel Hughes
Nethaneel Mitchell-Blake
Reece Prescod
Adam Gemili (elim.)
37,83 SB [22]
Sztafeta 4 × 400 m
(szczegóły)
 Stany Zjednoczone
Elija Godwin
Michael Norman
Bryce Deadmon
Champion Allison
Vernon Norwood (elim.)
Trevor Bassitt (elim.)
2:56,17 WL  Jamajka
Akeem Bloomfield
Nathon Allen
Jevaughn Powell
Christopher Taylor
Karayme Bartley (elim.)
Anthony Cox (elim.)
2:58,58 SB  Belgia
Dylan Borlée
Julien Watrin
Alexander Doom
Kévin Borlée
Jonathan Sacoor (elim.)
2:58,72 SB [23]
Chód na 20 km
(szczegóły)
Japonia Toshikazu Yamanishi 1:19:07 SB Japonia Koki Ikeda 1:19:14 Szwecja Perseus Karlström 1:19:18 SB [24]
Chód na 35 km
(szczegóły)
Włochy Massimo Stano 2:23:14 CR WL NR Japonia Masatora Kawano 2:23:15 AR Szwecja Perseus Karlström 2:23:44 PB [25]
Skok wzwyż
(szczegóły)
Katar Mutazz Isa Barszim 2,37 WL Korea Południowa Woo Sang-hyeok 2,35 =NR Ukraina Andrij Procenko 2,33 SB [26]
Skok o tyczce
(szczegóły)
Szwecja Armand Duplantis 6,21 WR Stany Zjednoczone Christopher Nilsen 5,94 Filipiny Ernest John Obiena 5,94 AR [27]
Skok w dal
(szczegóły)
Wang Jianan 8,36 SB Grecja Miltiadis Tendoglu 8,32 Szwajcaria Simon Ehammer 8,16 [28]
Trójskok
(szczegóły)
Portugalia Pedro Pablo Pichardo 17,95 WL Burkina Faso Fabrice Zango 17,55 SB Zhu Yaming 17,31 SB [29]
Pchnięcie kulą
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Ryan Crouser 22,94 CR Stany Zjednoczone Joe Kovacs 22,89 SB Stany Zjednoczone Josh Awotunde 22,29 PB [30]
Rzut dyskiem
(szczegóły)
Słowenia Kristjan Čeh 71,13 CR Litwa Mykolas Alekna 69,27 Litwa Andrius Gudžius 67,55 [31]
Rzut młotem
(szczegóły)
Polska Paweł Fajdek 81,98 WL Polska Wojciech Nowicki 81,03 Norwegia Eivind Henriksen 80,87 SB [32]
Rzut oszczepem
(szczegóły)
Grenada Anderson Peters 90,54 Indie Neeraj Chopra 88,13 Czechy Jakub Vadlejch 88,09 [33]
Dziesięciobój
(szczegóły)
Francja Kévin Mayer 8816 pkt. SB Kanada Pierce LePage 8701 pkt. PB Stany Zjednoczone Zach Ziemek 8676 pkt. SB [34]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Gold medal world centered-2.svg1. miejsce Rezultat Silver medal world centered-2.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal world centered-2.svg 3. miejsce Rezultat Źródło
Bieg na 100 m
(szczegóły)
Jamajka Shelly-Ann Fraser-Pryce 10,67 CR =WL Jamajka Shericka Jackson 10,73 PB Jamajka Elaine Thompson-Herah 10,81 [35]
Bieg na 200 m
(szczegóły)
Jamajka Shericka Jackson 21,45 CR WL NR Jamajka Shelly-Ann Fraser-Pryce 21,81 SB Wielka Brytania Dina Asher-Smith 22,02 [36]
Bieg na 400 m
(szczegóły)
Bahamy Shaunae Miller-Uibo 49,11 WL Dominikana Marileidy Paulino 49,60 Barbados Sada Williams 49,75 NR [37]
Bieg na 800 m
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Athing Mu 1:56,30 WL Wielka Brytania Keely Hodgkinson 1:56,38 SB Kenia Mary Moraa 1:56,71 PB [38]
Bieg na 1500 m
(szczegóły)
Kenia Faith Kipyegon 3:52,96 Etiopia Gudaf Tsegay 3:54,52 Wielka Brytania Laura Muir 3:55,28 SB [39]
Bieg na 5000 m
(szczegóły)
Etiopia Gudaf Tsegay 14:46,29 Kenia Beatrice Chebet 14:46,75 SB Etiopia Dawit Seyaum 14:47,36 [40]
Bieg na 10 000 m
(szczegóły)
Etiopia Letesenbet Gidey 30:09,94 WL Kenia Hellen Obiri 30:10,02 PB Kenia Margaret Kipkemboi 30:10,07 PB [41]
Maraton
(szczegóły)
Etiopia Gotytom Gebreslase 2:18:11 CR Kenia Judith Korir 2:18:20 PB Izrael Lonah Chemtai Salpeter 2:20:18 [42]
Bieg na 3000 m z przeszkodami
(szczegóły)
Kazachstan Norah Jeruto 8:53,02 CR WL NR Etiopia Werkuha Getachew 8:54,61 NR Etiopia Mekides Abebe 8:56,08 PB [43]
Bieg na 100 m przez płotki
(szczegóły)
Nigeria Tobi Amusan 12,06w Jamajka Britany Anderson 12,23w Portoryko Jasmine Camacho-Quinn 12,23w [44]
Bieg na 400 m przez płotki
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Sydney McLaughlin 50,68 WR Holandia Femke Bol 52,27 =SB Stany Zjednoczone Dalilah Muhammad 53,13 SB [45]
Sztafeta 4 × 100 m
(szczegóły)
 Stany Zjednoczone
Melissa Jefferson
Abby Steiner
Jenna Prandini
Twanisha Terry
Aleia Hobbs (elim.)
41,14 WL  Jamajka
Kemba Nelson
Elaine Thompson-Herah
Shelly-Ann Fraser-Pryce
Shericka Jackson
Briana Williams (elim.)
Natalliah Whyte (elim.)
Remona Burchell (elim.)
41,18 SB  Niemcy
Tatjana Pinto
Alexandra Burghardt
Gina Lückenkemper
Rebekka Haase
42,03 SB [46]
Sztafeta 4 × 400 m
(szczegóły)
 Stany Zjednoczone
Talitha Diggs
Abby Steiner
Britton Wilson
Sydney McLaughlin
Kaylin Whitney (elim.)
Jaide Stepter Baynes (elim.)
3:17,79 WL  Jamajka
Candice McLeod
Janeive Russell
Stephenie Ann McPherson
Charokee Young
Stacey-Ann Williams (elim.)
Junelle Bromfield (elim.)
3:20,74 SB  Wielka Brytania
Victoria Ohuruogu
Nicole Yeargin
Jessie Knight
Laviai Nielsen
Ama Pipi (elim.)
3:22,64 SB [47]
Chód na 20 km
(szczegóły)
Peru Kimberly García 1:26:58 NR Polska Katarzyna Zdziebło 1:27:31 NR Qieyang Shijie 1:27:56 [48]
Chód na 35 km
(szczegóły)
Peru Kimberly García 2:39:16 CR AR Polska Katarzyna Zdziebło 2:40:03 NR Qieyang Shijie 2:40:37 AR [49]
Skok wzwyż
(szczegóły)
Australia Eleanor Patterson 2,02 =AR Ukraina Jarosława Mahuczich 2,02 Włochy Elena Vallortigara 2,00 SB [50]
Skok o tyczce
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Katie Nageotte 4,85 WL Stany Zjednoczone Sandi Morris 4,85 WL Australia Nina Kennedy 4,80 SB [51]
Skok w dal
(szczegóły)
Niemcy Malaika Mihambo 7,12 SB Nigeria Ese Brume 7,02 SB Brazylia Leticia Oro Melo 6,89 PB [52]
Trójskok
(szczegóły)
Wenezuela Yulimar Rojas 15,47 WL Jamajka Shanieka Ricketts 14,89 SB Stany Zjednoczone Tori Franklin 14,72 SB [53]
Pchnięcie kulą
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Chase Ealey 20,49 Gong Lijiao 20,39 SB Holandia Jessica Schilder 19,77 NR [54]
Rzut dyskiem
(szczegóły)
Feng Bin 69,12 PB Chorwacja Sandra Perković 68,45 SB Stany Zjednoczone Valarie Allman 68,30 [55]
Rzut młotem
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Brooke Andersen 78,96 Kanada Camryn Rogers 75,52 Stany Zjednoczone Janee’ Kassanavoid 74,86 [56]
Rzut oszczepem
(szczegóły)
Australia Kelsey-Lee Barber 66,91 WL Stany Zjednoczone Kara Winger 64,05 Japonia Haruka Kitaguchi 63,27 [57]
Siedmiobój
(szczegóły)
Belgia Nafissatou Thiam 6947 pkt. WL Holandia Anouk Vetter 6867 pkt. NR Stany Zjednoczone Anna Hall 6755 pkt. PB [58]

Mieszane[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Gold medal world centered-2.svg1. miejsce Rezultat Silver medal world centered-2.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal world centered-2.svg 3. miejsce Rezultat Źródło
Sztafeta mieszana 4 × 400 m
(szczegóły)
 Dominikana
Lidio Andrés Feliz
Marileidy Paulino
Alexander Ogando
Fiordaliza Cofil
3:09,82 WL  Holandia
Liemarvin Bonevacia
Lieke Klaver
Tony van Diepen
Femke Bol
Eveline Saalberg (elim.)
3:09,90 NR  Stany Zjednoczone
Elija Godwin
Allyson Felix
Vernon Norwood
Kennedy Simon
Wadeline Jonathas (elim.)
3:10,16 SB [59]

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

     Gospodarz ( Stany Zjednoczone)

MiejsceReprezentacjaZłotoSrebroBrązRazem
1 Stany Zjednoczone1391133
2 Etiopia44210
3 Jamajka27110
4 Kenia25310
5 Chiny2136
6 Australia2013
7 Peru2002
8 Polska1304
9 Kanada1214
 Japonia1214
11 Wielka Brytania1157
12 Norwegia1113
13 Dominikana1102
 Grenada1102
 Nigeria1102
16 Szwecja1023
 Belgia1023
 Uganda1023
19 Niemcy1012
 Włochy1012
 Brazylia1012
22 Wenezuela1001
 Portugalia1001
 Słowenia1001
 Francja1001
 Bahamy1001
 Kazachstan1001
 Maroko1001
 Katar1001
30 Holandia0314
31 Ukraina0112
 Litwa0112
33 Chorwacja0101
 Indie0101
 Burkina Faso0101
 Korea Południowa0101
 Grecja0101
 Algieria0101
39 Hiszpania0022
40 Szwajcaria0011
 Czechy0011
 Filipiny0011
 Izrael0011
 Barbados0011
 Portoryko0011
Razem494949147

Źródło: 2022 World Athletics Championships Medal Table

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Maciej Jałoszyński: Potwierdzono nowy termin mistrzostw świata w Oregonie (pol.). Polski Związek Lekkiej Atletyki. [dostęp 2020-04-26].
  2. a b Eugene organizatorem Mistrzostwa Świata 2021, Polski Związek Lekkiej Atletyki [dostęp 2015-04-25] (pol.).
  3. a b Maciej Jałoszyński: Mistrzostwa świata w Oregonie mogą zostać przesunięte na rok 2022 (pol.). Polski Związek Lekkiej Atletyki. [dostęp 2020-04-26].
  4. Maciej Jałoszyński: Igrzyska Olimpijskie w Tokio przełożone na rok 2021 (pol.). Polski Związek Lekkiej Atletyki. [dostęp 2020-04-26].
  5. Dates confirmed for World Athletics Championships Oregon 2022 (ang.). World Athletics. [dostęp 2020-04-26].
  6. Eugene awarded 2021 IAAF World Championships, iaaf.org [dostęp 2015-04-25] (ang.).
  7. Maciej Jałoszyński, Mistrzostwa Świata 2019 w Dosze, Polski Związek Lekkiej Atletyki [dostęp 2015-04-25] (pol.).
  8. Lekkoatletyczne MŚ 2019. IAAF zlustruje Barcelonę, Eugene i Dauhę, sport.pl [dostęp 2020-04-10] [zarchiwizowane z adresu 2015-04-17] (pol.).
  9. Eugene tilldelat Friidrotts-VM 2021, idrottonline.se [dostęp 2015-04-25] (szw.).
  10. World Athletics Championships Oregon 22, Competition Schedule, July 15-24, 2022, worldathletics.org [dostęp 2022-07-15] [zarchiwizowane z adresu 2021-12-06] (ang.).
  11. 100 METRES MEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-17)].
  12. 200 METRES MEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-22)].
  13. 400 METRES MEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-23)].
  14. 800 METRES MEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-24)].
  15. 1500 METRES MEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-20)].
  16. 5000 METRES MEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-25)].
  17. 10,000 METRES MEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-17)].
  18. MARATHON MEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-17)].
  19. 110 METRES HURDLES MEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-18)].
  20. 400 METRES HURDLES MEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-20)].
  21. 3000 METRES STEEPLECHASE MEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-19)].
  22. 4X100 METRES RELAY MEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-25)].
  23. 4X400 METRES RELAY MEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-25)].
  24. 20 KILOMETRES RACE WALK MEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-16)].
  25. 35 KILOMETRES RACE WALK MEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-24].
  26. HIGH JUMP MEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-19)].
  27. POLE VAULT MEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-25)].
  28. LONG JUMP MEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-17)].
  29. TRIPLE JUMP MEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-24)].
  30. SHOT PUT MEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-18)].
  31. DISCUS THROW MEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-20)].
  32. HAMMER THROW MEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-17)].
  33. JAVELIN THROW MEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-24)].
  34. DECATHLON MEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-25)].
  35. 100 METRES WOMEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-18)].
  36. 200 METRES WOMEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-22)].
  37. 400 METRES WOMEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-23)].
  38. 800 METRES WOMEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-25)].
  39. 1500 METRES WOMEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-19)].
  40. 5000 METRES WOMEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-24)].
  41. 10,000 METRES WOMEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-17)].
  42. MARATHON WOMEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-18)].
  43. 3000 METRES STEEPLECHASE WOMEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-21)].
  44. 100 METRES HURDLES WOMEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-25)].
  45. 400 METRES HURDLES WOMEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-23)].
  46. 4X100 METRES RELAY WOMEN WOMEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-24)].
  47. 4X400 METRES RELAY WOMEN WOMEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-25)].
  48. 20 KILOMETRES RACE WALK WOMEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-16)].
  49. 35 KILOMETRES RACE WALK WOMEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-22)].
  50. HIGH JUMP WOMEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-20)].
  51. POLE VAULT WOMEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-18)].
  52. LONG JUMP WOMEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-25)].
  53. TRIPLE JUMP WOMEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-19)].
  54. SHOT PUT WOMEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-17)].
  55. DISCUS THROW WOMEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-21)].
  56. HAMMER THROW WOMEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-17)].
  57. JAVELIN THROW WOMEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-23)].
  58. HEPTATHLON WOMEN World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-19)].
  59. 4X400 METRES RELAY MIXED World Athletics Championships, Oregon 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-16)].